Search
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt
Search in comments
Filter by Custom Post Type
معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی تهران اعلام کرد:

داروخانه مطمئن‌ترین محل عرضه کالاهای سلامت

تاریخ ارسال نوشته: 28 جولای 2020

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان اینکه داروخانه‌ها امن‌ترین مکان برای ارایه کالاهای سلامت محور هستند، گفت: حضور مسوول فنی در داروخانه به این علت است، که بیمار با اعتماد کامل کالای سلامت محور را از داروخانه دریافت کند.

image_pdfimage_print

دکتر منان حاجی محمودی معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی تهران در گفت‌وگو با روابط عمومی انجمن داروسازان تهران؛ در رابطه با اینکه داروخانه‌ها تحت نظارت و کنترل ارگان های نظارتی هستند، اظهار داشت: داروخانه قائم به دو رکن می‌باشد، موسس داروخانه و مسئول فنی که هر دو داروساز هستند و موظف به رعایت ضوابط ابلاغی وزارت بهداشت می‌باشند.

 وی افزود: در بین صنوف مختلف، صنف‌هایی که موظف به حضور مسئول فنی آموزش دیده مرتبط می‌باشند، با پاسخگویی و نظارت شخص مسئول فنی مکان قابل اعتمادتری برای تهیه کالاهای سلامت می‌باشند.

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان این نکته که داروخانه‌ها باید کالای خود را باید با فاکتور رسمی از پخش رسمی و معتبر تهیه و به مراجعین ارائه کنند، تصریح کرد: این در حالی است که برخی دیگر از صنوف الزام رعایت زنجیره تامین معتبر برای کالای خود را ندارند و قطعا به همین علت است که عرضه برخی اقلام حفاظت شخصی کرونا مانند ماسک در داروخانه‌ها با محدودیت جدی روبه رو است، در صورتی که در صنوف دیگر مانند عطاری یا سوپرمارکت یا …. ارائه می‌گردد.

دکتر حاجی محمودی اظهار داشت: داروخانه‌ها مجوز لازم جهت فروش ماسک با فاکتور رسمی و  با  حاشیه سود ۱۵ درصد را دارند.

وی در خصوص اینکه از ابتدای بحران کرونا تاکنون میزان نیاز مردم و تقاضای ارائه ماسک در داروخانه‌ها افزایش پیدا کرده است، اظهار داشت: با افزایش میزان تقاضا، به طبع تامین آن هم به خصوص در مناطق با شیوع بالای کرونا یا مناطق قرمز دچار مشکل جدی گردید.

وی اشاره کرد: در ابتدا بحران کرونا، کمبود ماسک N95 و سه لایه وجود داشت، که با توجه به تامین ماسک N95 تا حدی مشکل کمبود در کشور حل شد،اما همچنان کمبود ماسک سه لایه به قوت خو د باقی است.

دکتر حاجی محمودی بیان داشت:در ابتدای بحران کرونا کمبود ماسک کشور توسط اداره کل تجهیزات پزشکی سازمان غذا و دارو مدیریت شد، و برای هر دانشگاه با معرفی تولید کننده معین و دانشگاه ناظر نیازهای بیمارستانی تا حدی مدیریت گردید.

 

مشکل کمبود مواد اولیه تولید ماسک از ابتدای خرداد ماه

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی تهران، با اشاره به اینکه مواد اولیه تولید ماسک از ابتدای خرداد ماه با کمبود مواجه شد، اظهار داشت: متاسفانه از ابتدای خرداد ماه، تولید کننده‌های معین به دلیل کمبود مواد اولیه تولید ماسک نتوانستند به درستی ماسک مورد نیاز را تامین کنند.

 

کمبود ۶۰ هزار ماسک به طور روزانه

وی  با تاکید بر اینکه در دانشگاه علوم پزشکی تهران به طور متوسط روزانه ۸۰ هزار ماسک فقط جهت تامین نیاز بیمارستان‌های دولتی و خصوصی نیاز می‌باشد،گفت: با توجه به کمبود مواد اولیه و عدم تامین آن برای واحدهای تولیدی در حال حاضر با توجه به تولید فقط ۲۰ هزار ماسک از سوی تولید کننده‌های معین به طور متوسط روزانه کمبود ۶۰ هزار ماسک فقط در بخش بیمارستانی احساس می‌شود.

دکتر حاجی محمودی با بیان اینکه از ابتدای بحران کرونا تا به امروز یک عدد ماسک از طریق شرکتهای پخش با فاکتور رسمی و قیمت مصوب هشتصد تومان در داروخانه‌های استان تهران توزیع نشده است، تصریح کرد: از ابتدا تاکنون یک عدد ماسک از سوی واحدهای تولیدی که مجوز اداره کل غذا و دارو و معاونت های غذا و دارو داشته باشند، برای داروخانه‌ها حتی به صورت سهمیه‌ای با قیمت مصوب هشتصد تومان ارسال نشده است.

 

داروخانه‌ها متهم به گران فروشی نیستند

وی با تاکید بر اینکه تامین ماسک بیمارستان‌ها و کادر درمان اولویت اول دانشگاه‌ها و تولید کنندهها بوده است، گفت: تامین ماسک بیمارستان‌های دولتی و خصوصی و شبکه‌های یهداشتی که فعالیت پایش تست‌های کرونا را انجام می‌دهند، اولویت اول دانشگاه‌ها و تولید کننده‌های  معین است.

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی تهران، افزود: اولویت بعدی دانشگاه‌ها درمانگاه‌های دولتی و خصوصی سطح شهر بود.

دکتر حاجی محمودی با بیان اینکه دانشگاه‌ها حتی نتوانسته‌اند، ماسک‌های بیمارستان های دولتی را به درستی تامین کنند، اظهار داشت :طبق شنیده‌ها در برخی از استان‌های کشورکه ممکن است، در شرایط قرمز نباشند، ماسک در داروخانههای آن به صورت سهمیه‌ای بعضا به صورت محدود توزیع شده است.

دکتر حاجی محمودی با اشاره به اینکه قیمت ماسک‌های وارداتی قیمت بالایی نسبت به ماسک تولید داخل دارد، گفت: واردات ماسک‌های N95 با ارز آزاد از سوی شرکت های پخش صورت گرفت، که به دلیل قیمت بالای آن برخی داروخانه‌ها به تعداد محدود خریداری کردند.

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی تهران، در رابطه با همکاری انجمن داروسازان تهران با بسیج اصناف در خصوص تامین ماسک داروخانه‌های استان تهران، اظهار داشت: ماسک‌های تولید شده توسط بسیج اصناف ماسک‌های پزشکی نیست و به صورت کارگاهی تولید می‌شود و به همین دلیل تنها در برخی داروخانه‌ها به صورت محدود و با قیمت مصوب ۱۶۰۰ تومان به صورت محدود توزیع می‌شود.

دکتر حاجی محمودی در پاسخ به این سوال که گاهی داروخانه‌ها ماسک را در کیسه فریزر به مراجعین تحویل می‌دهند، بیان داشت: به دلیل محدودیت در توزیع ماسک؛ داروخانه از بسته‌های ۵۰ عددی، به درخواست و نیاز مراجعین تعدادی را در بسته بندی کوچک تر ارائه می‌دهد، ولی در صورت نیاز، مشتری می‌تواند، مجوز تولیدی ماسک را از داروخانه استعلام نماید.

وی تاکید کرد: ماسک‌های ارایه شده در داروخانه باید حتما از واحدهای تولیدی  مورد تایید سازمان غذا و دارو تامین گردد.

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی تهران، با بیان اینکه رفتار ویروس  کرونا غیر قابل پیش بینی است، اظهار داشت: طبق توصیه‌های سازمان بهداشت جهانی، در صورت رعایت حفظ فاصله اجتماعی و استفاده از ماسک می‌توان امید داشت، که ویروس کرونا کمتر قربانی گیرد.

دکتر حاجی محمودی خاطر نشان کرد: امید است با سیاست‌گذاری‌های وزارت بهداشت و هماهنگی‌های بین سازمانی؛ شاهد اتفاق‌های خوب از جمله تامین ماسک به قیمت مصوب در داروخانه‌های کشور و کاهش بیماری کرونا باشیم.

وی در با بیان اینکه امروزه متولی ماسک در کشور وزارت صنعت و معدن می‌باشد، گفت: وزارت صمت می‌بایست روزانه ۲/۵ میلیون ماسک در اختیار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی جهت تامین ماسک فقط برای کادر درمانی و بیمارستان‌های کشور قرار دهد.

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی تهران، افزود: امید است وزارت صمت با مدیریت، مابقی ماسک‌های تولید شده را در داروخانه‌های کشور توزیع کند.

دکتر حاجی محمودی با بیان اینکه معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی تهران تنها دپوی ۳ الی ۴ روز ماسک بیمارستان‌های خود را دارد، گفت: طبق قانون پروتکل بحران، معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی تهران باید حداقل دپوی ۲ الی ۳ ماه ماسک  با کیفیت بیمارستان‌ها را داشته باشد.

وی در این خصوص ادامه داد: براساس نیاز روزانه بیمارستانهای به ماسک می‌توان گفت در ماه حدود ۲ میلیون ۴۰۰ و در سه ماه ۶ میلیون ماسک باید معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی تهران دپو داشته باشد، در صورتی که موجودی انبار  بسیار کمتر از نیاز می‌باشد.

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی تهران، با تاکید بر اینکه معاونت غذا و دارو ماسک مورد نیاز بیمارستان‌ها را به صورت روزانه تامین می‌کند، اظهار داشت: امروزه مشکل کمبود ماسک در بیمارستان‌ها جدی است و معاونت تمام تلاش خود را  در راستای تامین ماسک سه لایه مورد نیاز بیمارستان‌ها خواهد کرد، تا شرمنده ی کادر درمانی نشود.

دکتر حاجی محمودی افزود: علاوه بر آن، مردم هم باید تا حد ممکن در منزل بمانند و فعالیت‌های خود را به صورت دور کاری انجام دهند، همچنین می‌توانند از ماسک‌های کارگاهی و پارچه‌ای استفاده کنند.

 

 

هیچ نظری وجود ندارد

مطالب تصادفی

آیین نامه استاندارد سازی تابلو

[vc_row][vc_column][vc_column_text]اطلاعیه[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

لیست شرکتهای پخش دارویی

[vc_row][vc_column][vc_column_text][/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]اطلاعات-شرکتهای-پخش-سراسری-[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

لیست داروهای otc و بیمارستانی

[vc_row][vc_column][vc_column_text] لینک داروهای otc  و  بیمارستانی IDL Shahrivar [/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]