Search
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt
Search in comments
Filter by Custom Post Type
در گفت‌وگو با روابط عمومی انجمن داروسازان تهران صورت گرفت؛

نسخه نویسی الکترونیک باید از مطب‌ها شروع شود

تاریخ ارسال نوشته: 29 سپتامبر 2020

بازرس هیات مدیره انجمن داروسازان تهران، گفت: جزیره‌ای عمل کردن بیمه‌ها دراجرای نسخه الکترونیک باعث کند شدن ارائه خدمات داروخانه ها و معطلی بیماران می شود

image_pdfimage_print

دکتر محمدرضا کشاورز در گفت‌وگو با روابط عمومی انجمن داروسازان تهران، بیان داشت: وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکی به عنوان متولی در اجرای طرح نسخه الکترونیک با طراحی سامانه سپاس و تجمیع تعهدات بیمه‌ها و طراحی کدینگ تمام داروها تا مراحل خوبی پیش رفت حتی تمام نرم افزارهای موجود را استاندارد سازی کرد، ولی متاسفانه هنوز  به نتیجه مطلوب نرسیده است .

بازرس هیات مدیره انجمن داروسازان تهران با بیان این مطلب که شروع نسخه نویسی الكترونيك از پزشك است، اظهار داشت: داروخانه نمی‌تواند هم نسخه نویسی الکترونیک و هم نسخه پیچی الکترونیک را انجام دهد، به این معنا که پزشک باید نسخه را به صورت الکترونیک صادر کند، تا داروخانه بتواند به صورت آنلاین نسخه را پذیرش کند و به بیمار خدمات دارویی مناسب ارائه دهد.

وی در خصوص اینکه یکی از مشکلات  نسخه الکترونیک عدم وجود زیر ساخت مناسب است، اشاره کرد: بيمه سلامت در الكترونيك كردن نسخ با توجه به عدم وجود زيرساخت و اشكالات برنامه باعث كند شدن سرويس دهي و ايجاد هزينه مضاعف براي داروخانه است؛ براي مثال يك نسخه تاييدي در سه سامانه Td و Hdk و نرم افزار خود داروخانه باید ثبت شود و اگر چنانچه نسخه توسط پزشک الکترونیک نشده باشد میبایست کار او را نیز انجام دهد.

بازرس هیات مدیره انجمن داروسازان تهران تاکید کرد :طرح نسخ الکترونیک که ضرورت پرونده الکترونیک بیمار می‌باشد، باید به صورت جامع دیده شود و نسخه پیچی الکترونیک با پنل اختصاصی هر سازمان بیمه و به صورت جزیره‌ای  ارایه خدمات به بیماران را بسیار مشکل می‌کند و باعث سرگردانی و معطلی مردم  می‌شود.

دکتر کشاورز تصریح کرد: داروسازان با اجرای نسخه الکترونیک به طور صحیح و با تدارک زیرساخت مناسب موافق هستند، چرا که در بسیاری از  کشورها این امر اتفاق افتاده است و نسخه الکترونیک می‌تواند نظام سلامت ما را در برخی ابعاد متحول کند، ولی تولید نسخه الکترونیک باید توسط پزشک باشد که آن هم نیازمند اینترنت با سرعت مناسب و بدون قطع و وصل شدن سامانه می‌باشد .

وی افزود: سرگردانی و معطلی بیماران که افزون بر مشکلات بیماری می‌شودف باعث عدم رضایت بیمار از خدمات ارائه شده می‌شود که اصلا مطلوب هیچ سازمانی نیست .

بازرس هیات مدیره انجمن داروسازان تهران در خصوص اینکه سازمان‌های بیمه‌گر در اجرای طرح نسخ الکترونیک زورشان فقط به داروخانه‌ها می‌رسد، اظهار داشت: داروخانه‌ها به دلیل ارایه کالا و خدمات، درگیری مالی  بیشتری با سازمان‌های بیمه‌گر دارند؛ به همین دلیل مجبور هستند به دلیل مشکلات متعدد اقتصادی که هر روز با آن دست به گریبان هستند، با سازمان‌های بیمه‌گر بزرگ تعامل داشته باشد، ولی رضایتمندی بیماران از سازمانی که هزینه‌های آن را می‌پردازند اهمیت بیشتری دارد، چرا که بنا به فرمایش امام راحل مردم ولی نعمت ما هستند و ما باید به ولی نعمت خودمان خدمت کنیم .(صحیفه امام خمینی جلد ۱۶ صفحه ۲۵)

دکتر کشاورز خاطر نشان کرد: یکی از راهبردهای موثر در  اجرای نسخه الکترونیک شروع و آموزش آن به پزشکان است و داروسازان در ادامه ی این زنجیره همراهی کامل را دارند، درضمن  باید فرصت‌های تشویقی و امکانات مناسب برای پزشکان و داروسازان قرار بدهندتا به امید خدا نتیجه مطلوب حاصل شود .

وی ادامه داد: در چند سال گذشته تامین اجتماعی اجرای طرح نسخ الکترونیک را به صورت پایلوت در مراکز ملکی خود آغاز کرده ولی با توجه به عدم وجود سیستم یکپارچه برای همه بیمه‌ها هنوز در مراکز خصوصی به طور کامل اجرایی نشده است .

بازرس هیات مدیره انجمن داروسازان تهران در پایان خاطر نشان کرد: انجمن داروسازان تهران مراتب  اعتراض همکاران داروساز خود را از انجام این طرح مهم به این شکل اعلام می‌نماید، زیرا عدم وجود یک سامانه یکپارچه برای بیمه‌ها و عدم صدور نسخه الکترونیک توسط پزشک فقط باعث افزایش معطلی و سردرگمی بیماران در داروخانه می‌شود .

 

هیچ نظری وجود ندارد

مطالب تصادفی

۳۰ تا ۴۰ درصد نسخه ها کاغذی است. ارفاق سازمان تامین اجتماعی

[vc_row][vc_column][vc_column_text]روابط عمومی انجمن داروسازان تهران به نقل از خبرگزاری مهر، به روند نسخه نویسی الکترونیک در کشور اشاره کرد و...

پرسنل داروخانه‌ها هنوز واکسن کرونا دریافت نکرده اند

[vc_row][vc_column][vc_column_text]دکتر بهمن صبور نائب رییس انجمن داروسازان تهران در در نشست روز داروساز، با اشاره به جانباختن 25 داروساز در کشور...